پنکه های آبی, پنکه های مه پاش

تاریخچه پنکه مه پاش

پنکه مه پاش| کولر گازی

تاریخچه پنکه مه پاش به شما کمک می کند،عملکرد پنکه ها را بهتر درک کنیدخنک کننده ها هزاران سال وجود داشته اند و در بیشتر جوامع پیشرفته جهان مورد استفاده قرار گرفته اند. در سطح اولیه آنها دستگاههای کاربردی هستند که برای خنک کردن بدن ،  یا برای دمیدن و درست کردن آتش مورد استفاده قرار می گیرند ، و هنوز مدل های متفاوتی  در جهان استفاده می شود. برخی تمدنهای اولیه مانند آزتک ها شروع به ارزش گذاری فن به عنوان یک شیء هنری و غالباً ارزشمند در نوع خود کردند.

شکل بادبزن تاشو، که با آن بیشتر آشنا هستیم ، در چین و ژاپن توسعه یافت و مدتی نگذشت که این فرهنگ شرقی همراه با تعداد زیادی از مدل های متفاوت به کشورهای غربی صادر شد. در طول قرن هفدهم ، هجدهم و نوزدهم طرفداران کالاهای لوکس در اروپا بسیار بودند .به همین دلیل به هنرمندان و جواهراسازان یک  مأموریت مهم داده شد  تا تعدادی از نمونه های  جذاب بادبزن را طراحی و بسازند. در کنار این بادبزن های لوکس  ، بادبزنی هایی با برگهای چاپی ارزان قیمت وجود داشت که بیشتر شبیه ظرفهای یک بار مصرف بودند و با موضوعات مختلفی از قبیل کارتون های سیاسی ، برنامه های تئاترها یا کلمات و موسیقی ترانه های محبوب را به تصویر می کشیدند.

طراحی بادبزن ها به طور جدی تا دهه 1930 ادامه یافت که به دلایل مختلف ، استفاده از بادبزن از نظر اجتماعی به طرز چشمگیری کاهش یافت. بسیاری از بادبزن  چاپ شده از این دوره بخصوص آنهایی که تبلیغات گسترده ای از محصولات دارند هنوز وجود دارند ، وآنها اکنون به نوع خود مجموع ارزشمندی هستند.

پنکه برقی اختراع مهندس برق آمریکایی ویلر است. او بر اساس کار تسلا و ادیسون در زمینه برق ، اولین پنکه را در سال 1882 طراحی کرد.

اولین پنکه از اتصال دو پروانه به یک موتور الکتریکی بدون هیچ بدنه محافظتی ساخته شده بود.

تاریخچه پنکه مه پاش جالب و جذاب است.اختراع پنکه مه پاش برای اولین بار توسط شرکت Curtis & Crocker در جایی که ویلر مدیر کارخانه بود ، تجاری شد.پنکه های برقی که بعدا توسط شرکت Crocker-Wheeler تولید شده اند. مدل های اولیه کاملاً بی خطر و بی نقض نبودند.یعنی شما یک هوای خنک بهاری را براحتی لمس نمی کردید چرا که پره ها با سرعتی باورنکردنی می چرخیدند و به دلیل عدم پوشش محافظتی دور پنکه منجر به تصادفات و جراحات شدید می شد. این پنکه اولیه بسیار گران بود ، بنابراین می توانستید آنها را یا در خانه های خانواده های ثروتمند و یا در دفاتر کاری پیداکرد.

دهه 1890 پیشرفت های بسیاری در طراحی پنکه به همراه داشت. محافظ های فلزی نه برای محافظت از انگشتان کاربر بلکه برای محافظت از تیغه های گران قیمت فن تولید شدند.موتورها و سیم کشی ها پنهان شدند. اولین پنکه از جریان مستقیم برق استفاده می کردند. پس از موفقیت تسلا در موتور القایی ، تولید کنندگان شروع به استفاده از آن برای پنکه ها کردند.دیگر نیازی نبود پنکه مه پاش به طور مستقیم به برق وصل شود.توسط موتور القایی پره ها هدایت می شدند

در همین حال فیلیپ اچ دیه ، توسعه بیشتر پنکه  برقی را بدست گرفت. یک مهاجر آلمانی که همه چیز را در آتش سوزی شیکاگو در سال 1871 از دست داده است. وبرای کار خود برای شرکت ماشین آلات چرخ خیاطی Singer به شرق رفت. او با استفاده از یک موتور چرخه خیاطی و دو پروانه یک پنکه درست کرد،سپس آن را بروی سقف نصب کرد،به این ترتیب اولین پنکه سقفی را درست کرد.

دیهل و شرکتش یک توپ نصفه را روی یک فن برقی قرار دادند، که  اجازه می دهد تا پنکه مه پاش تغییر مسیر بدهد و ثابت یکجا نماند.سه سال بعد ، این ایده به اولین پنکه در حال نوسان تبدیل شد.

پنکه های مه پاش به سرعت همه گیر شدند. تا سال 1910 ، وستینگهاوس در حال فروش و بازاریابی پنکه مه پاش برقی برای مصارف خانگی بود او این ادعا که هزینه کمتری را برای مصرف برق آن  می توانید بپردازید.پنکه های پنجره ای  و پنکه مه پاش به جای فلز  از پلاستیک ساخته شده اند .در سال 1937 ، تولید لمینت پلاستیکی جدید برای پوشش دادن پنکه ها ، باعث شد تا پنکه مه پاش سرو صدای کمتری داشته  باشند و احتمال پیچیدگی یا خوردگی را كمتر نشان دهند.

جدول زمانی تاریخچه پنکه مه پاش

 • 1734:  مرد فرانسوی تئوفیلوس فن تهویه را برای تهویه معادن اختراع می کند.
 • 1882 Schuyler Skaats Wheeler فن برقی را اختراع کرد.
 • 1889 فیلیپ اچ دیه فن فن سقفی را به ثبت رساند.
 • 1894 استاد آلمانی هرمان ریچل راهنمای محاسبه و طراحی تاسیسات تهویه و گرمایش را منتشر کرد
 • 1896 فن هایی با بیش از دو تیغه تولید می شوند
 • 1902 ویلیس حامل تهویه هوا را اختراع کرد. اولین فن در حال نوسان
 • 1911 Carrier فرمول های روان سنجی عقلانی را نشان می دهد ، که هنوز پایه ای برای علم تهویه هوا است
 • 1914 خانه مینیاپولیس چارلز گیتس اولین خانه با تهویه مطبوع ، با هزینه 10،000 دلار است
 • 1922  آمونیاک بعنوان مایع خنک کننده بجای دیزل جایگزین خطرناک عوض شود.
 • سال 1925 سینمای ریوولی در برادوی در شهر نیویورک تهویه برای خود نصب نمود.
 • 1953 فروش ایالات متحده از تهویه مطبوع پنجره به بیش از یک میلیون نفر رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *